Cerkiew Zmartwychwstania Pańskiego / Orthodox Church of the Resurrection of Our Lord
Szczegóły obiektu
Lokalizacja
Najstarsze informacje o cerkwi sięgają XIV wieku, zaś pierwsza udokumentowana wzmianka pojawia się w 1560 roku, kiedy to cerkiew z nadania króla Zygmunta Augusta otrzymała 2 włóki ziemi we wsi Stryki. Obecna lokalizacja cerkwi, jest już czwartą z kolei. Pierwszą, były okolice wsi Lewki, drugą Dubicze (XVI w.), gdzie dzisiaj przy ulicy o tej nazwie znajduje się kaplica św. Jerzego, trzecią (koniec XVI w.) okolice Hołowieska.
Dzisiejsze usytuowanie związane jest z cerkwią zbudowaną w latach 1833-1838. Księgi parafialne odnotowują w 1859 roku 618 wiernych, zamieszkujących w Bielsku, Parcewie i Lewkach. Początek XX wieku przyniósł konieczność gruntownego remontu z dobudową okazałej murowanej dzwonnicy. Drewniana cerkiew została obłożona cegłą. Prace trwały dwa lata i zakończyły się poświęceniem w 1914 roku. „Bieżeństwo” 1915 roku zmusiło wiernych do opuszczenia swych domów, a cerkiew została filialną świątynią parafii św. Michała. Ponowne erygowanie parafii nastąpiło w 1940 roku. W czasie II wojny światowej cerkiew była wykorzystywana jako kostnica dla poległych na froncie wschodnim żołnierzy niemieckich. Po wojnie ponownie stała się świątynią parafialną. W 1960 roku cerkiew podniesiono do rangi katedry Biskupa Bielskiego.
W latach 2013-2014, dokładnie 100 lat po wielkim remoncie, cerkiew została przebudowana z zachowaniem wszystkich detali architektonicznych swej drewnianej poprzedniczki. Zrekonstruowaną świątynię wieńczy dzisiaj zabytkowa kopuła, którą udało się uratować. Wiekowa dzwonnica otrzymała nowe tynki, a biciem starych dzwonów odmierza początek kolejnego stulecia cerkwi i parafii Zmartwychwstania Pańskiego w Bielsku Podlaskim.
- Pobierz artykuł w formie pliku Pdf
- Drukuj treść tego artykułu
- Powrót do poprzedniej strony
- Kontakt na stronie Kontakt