Skwer im. Izabeli Branickiej/Izabela Branicka Square
Szczegóły obiektu
Lokalizacja
Skwer im. Izabeli Branickiej
W 200. Rocznicę śmierci Izabeli Branickiej, dla upamiętnienia jaj zasług w rozbudowę i rozwój miasta Bielsk Podlaski, Rada Miasta Bielsk Podlaski 18 grudnia 2007 r. nadała terenom zielonym położonym u zbiegu ulic: Adama Mickiewicza i 3 Maja, nazwę skwer im. Izabeli Branickiej.
Izabela Branicka (1730-1808) córka Stanisława Poniatowskiego i Konstancji z Czartoryskich, żona Jana Klemensa Branickiego, wojewody krakowskiego i hetmana wielkiego koronnego, kasztelanowa krakowska, starościna bielska. Po śmierci męża przejęła starostwo bielskie.
Jej działalność dodatnio wpłynęła na rozwój miasta. Pojawiły się ulice brukowane, zbudowano szpital, szkołę. Rozbudowała dwór w Hołowiesku, założyła pierwszą w Bielsku cegielnię, pracującą na potrzeby miasta i gorzelnię. Z jej inicjatywy i przy dużym osobistym wkładzie finansowym wzniesiony został, istniejący do dziś, ratusz miejski, a także w miejscu starego drewnianego kościoła – nowy, klasycystyczny kościół murowany pw. Narodzenia NMP i św. Mikołaja, zaprojektowany przez znanego królewskiego architekta Szymona Bogumiła Zuga.
Na skwerze Izabeli Branickiej usytuowany jest Pomnik Niepodległości, przy którym odbywają się uroczystości państwowe i patriotyczne.
- Pobierz artykuł w formie pliku Pdf
- Drukuj treść tego artykułu
- Powrót do poprzedniej strony
- Kontakt na stronie Kontakt